Jak narysować komiks?

„Jak narysować komiks” to nazwa akcji, jaka w 2014 roku towarzyszyła 6. edycji festiwalu Wyłącz System. Odbyło się ona na warszawskim skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (zbieg ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) i była skierowane do dzieci oraz ich rodziców. Jak sama nazwa wskazuje, tematem wydarzenia były warsztaty z rysowania komiksu, które poprowadzili Michał Rzecznik i Przemysław Surma. Spotkaniu patronowało Wydawnictwo Widnokrąg.

Nieprzypadkowo w wydarzeniu „Jak narysować komiks” wzięło udział akurat tych dwóch autorów i to konkretne wydawnictwo. Na jego bowiem zlecenie obaj artyści stworzyli wyjątkowy komiks, którego tematyka pośrednio dotyczy polskiej transformacji ustrojowej końca lat 80. Skierowana do starszych dzieci książeczka 88/89 to komiks przedstawiający przygody dziesięcioletniego chłopca. Fabularne tło stanowią tu tytułowe lata, tak ważne dla polskiej historii najnowszej.

W publikacji tej Michał Rzecznik odpowiedzialny był za scenariusz, a Przemysław Surma jest autorem rysunków. Komiks spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem czytelników, nie tylko tych najmłodszych, ale również dorosłych, z których część doskonale pamięta przełomowe wydarzenia schyłkowego okresu PRL.